Fotoğrafçılığa yeni başlıyorum, hangi fotoğraf makinesini almalıyım


Sıkça duyduğum sorulardan birini bu gün yanıtlamak istiyorum. Fotoğrafçılığa yeni başlıyorum nasıl bir makine almalıyım? Giriş seviye, Orta seviye, Profesyonel seviye

Araştırma yaparken yukarıdaki terimler ile sıkça karşılaşma olasılığınız çok yüksek, o yüzden öncelikle bu terimlere bir açıklık getirelim. 

Fotoğraf Makinelerinde Giriş Seviye Nedir? 

İsminden de anlaşıldığı üzere Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için işleri üzerindeki hazır ayarlar ile daha kolaylaştıracak makinelerdir. Farklı sahneler için üzerinde gece, portre, manzara, spor, makro gibi çekim modları bulunmaktadır. Kullanıcı uygun sahneye göre çekim modunu ayarladıktan sonra geri kalan ayarları fotoğraf makinesi otomatik olarak ayarlar ve kullanıcı fotoğrafı pozlar. Tabi sınıf farkı sadece çekim modları ile sınırlı değil giriş seviye fotoğraf makineleri haliyle uygun bütçelere hitap eden makinler bu nedenler kalite olarak üst sınıflara göre daha düşük. Fotoğrafçılığa başlarken bu kaliteyi ayırt etmek pek mümkün olmaya bilir ama zaman ile kendinizi geliştirmeye başlarsanız, artık makineniz sizin için yetersiz olduğunu düşünmeye başlayacaksınız. Üst sınıflara göre kalite farkından örnekler verecek olursak ilk olarak tasarımsal, dayanıklılık ve kullanım kolaylığı farkları yer almakta. Orta seviye ve Profesyonel seviye cihazları kullanmak kolaydır, üzerlerinde fotoğraf çekimlerinde sıklıkla kullanacağınız ayarlar için fonksiyon tuşları barındırırlar. Bu özellik sizin için şimdilik pek bir şey ifade etmeyebilir, fotoğrafçılık alanında kendinizi geliştirdikten sonra bu özellikleri çok sık değiştirmeniz gerekiyor. Giriş seviyelerin artı yönlerinden bahsedecek olursak. Fotoğrafçılığı eğitim almadan yapmak isteyenler kolay kullanıma sahip otomatik modları ile rahatlıkla fotoğraf çekimi yapabilirsiniz, gezilerinizde çok rahat taşıyabilirsiniz az yer kaplar ve en önemlisi bir gün artık fotoğrafçılıktan vazgeçerseniz kolaylıkla satabileceğiniz makineler olduğunu düşünüyorum. 
Fotoğraf Makinelerinde Orta Seviye Nedir?

Orta sınıfı fotoğraf makineleri giriş seviyelere göre hem gövde hem de fonksiyon açısından daha gelişmiş ileri düzeyde makinelerdir. Hata bazı orta seviye fotoğraf makinelerini deneyimleme şansım oldu kullanım konusunda profesyonel seviye kadar olmasa da bu hissiyatı size yaşatacak donanıma sahipler. Genellikle orta seviye fotoğraf makineleri yüksek bütçelere sahip olmayan ama tam kare ( full frame ) makinelere yakın cihazlar isteyenlerin tercihi olmuştur. Gövde üzerinde bulunan fonksiyon tuşları ile anı kaçırmadan kolaylıkla ayarlar arasında değişiklik yapabilirsiniz. Fotoğrafçılık alanında kendini geliştirmek isteyen ve yeni başlayanlar için üzerinde giriş seviyelerde olduğu gibi  yine otomatik mod seçenekleri bulunmakta. Tabi hiçbir zaman yeni başlayanlar için otomatik mod kullanama bir tavsiye değildir. 
 

Fotoğraf Makinelerinde Profesyonel Seviye Nedir?

Bu seviye fotoğraf makineler çoğunluk ile Profesyonel ve fotoğrafçılığı meslek olarak yapan kişiler tarafından kullanılır. Makinelerin teknik özelliklerine bu başlık altında değinmek istiyorum.
Bu gövdeler de full frame ( tam kare ) sensör bulunur. Giriş seviye ve orta seviye gövdelerde çarpanlı yanı croplu sensör bulunur.Yandaki görselde yeşil kare alan Full Frame sensörü temsil ederken mavi kare ise croplu sensörü temsil ediyor.


Peki fotoğrafta sensörün etkileri tam olarak neler diye soracak olursanız, öncelikle açıdan bahsetmek istiyorum. Örnek görselde iki farklı sensörün kayıt edeceği fotoğraf  belirtilmiş. Croplu sensörler sarı kare alanın içini kaydedecektir,  full frame sensörler ise kırmızı kare alanın içini kayıt edecektir. Sensörün en önemli farklarından bir diğeri ise çok yüksek megapiksel özelliğini barındırması, konuya başlarken bu gövdeleri daha çok ticari alanlarda kullandığını söylemiştim. Bu gövdeler ile çekilmiş fotoğrafları büyük oranlarda baskı yaptırabilirsiniz. Sensörün sunmuş olduğu yüksek megapiksel özelliği sayesinde de çözünürlüğü yüksek sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Değinilmesi gereken konulardan biride İSO performansı, fotoğrafçılık konusunda henüz bir bilgiye sahip değilseniz burada biraz kafanız karışabilir. Fotoğrafçılığı öğrenmeye başladıktan sonra İSO, Diyafram ve Enstantane çok sık duyacağınız ve mutlaka çok iyi öğrenmeniz gereken terimlerdir. Bu gövdelerde İSO performansından bahsedecek olursak diğer sınıflara göre çok daha başarılı özellikle astro fotoğrafçılık konusunda işinize yarayacak bir özellik yada gece sokak fotoğrafçılığında ışığın az olduğu yerlerde İSO performans başarısı sizi yarı yolda bırakmayacağını düşünüyorum.

Teknik olarak anlatılacak çok fazla konu var ama şuan fotoğrafa yeni başlayanlar için çok fazla kafa karıştırıcı olmasını istemiyorum.


Hangi Fotoğraf Makinesini Almalıyım? 

Ne Tür Fotoğraflar Çekeceksiniz? 
Her konuda olduğu gibi fotoğrafçılığında kendi içinde farklı alanları var. Alacağınız makine ve objektif bu alana göre olmalı.

Öncelikle doğa manzara fotoğrafçılığına değinelim. Sadece doğa manzara fotoğrafları çekecekseniz fazla paralar ödeyip çok iyi ekipmanlar satın almanıza gerek yok.Aldığınız makinenin yanında gelen kit lens ve bir tripod sahibi olmanız yeterli olacaktır. Tripod alırken özelliklerine çok dikkat etmeniz gerek ilk başlarda çok önemsiz bir ekipman olarak görünür ve pek araştırılmaz. Hiç birimiz tripod üzerinden çekim yaparken makinemizin yere düşmesini istemeyiz, bu nedenle tripod seçimi yaparken mutlaka makinenizin ağırlığını bilmeniz ve almak istediğiniz tripodun taşıma kapasitesine bakmamız gerekir. 

Doğa manzara alanının  yanı sıra vahşi yaşam ve kelebek fotoğrafçılığı alanı var. İşte bu alanda biraz cep yakacak ekipmanlar satın almanız gerekiyor. Makro objektif, tele ( zoom )  lens, taşıma kapasitesi yüksek tripod ve bu alanda kullanılan bir çok ekipman.Gövde konusuna gelince giriş seviye gövdeler bu alanda beklentilerinizi karşılayacağını düşünmüyorum.


Farklı yüzleri fotoğraflamayı seviyorsanız ve portre fotoğrafçılık yapacaksanız eğer, giriş seviye gövdeler ve lensler taleplerinizi bir süre karşılayacaktır. Muhtemelen zaman ilerledikçe giriş seviye ekipmanlarınızın yetersiz olduğunu düşünmeye başlayacaksınız.
Portre fotoğraflar çekmek için kullanılan lensler düşük diyafram aralıklarına sahip lenslerdir.


 En çok kullanılanlardan biride 50mm F1.8 lens modelidir, bir çok fotoğrafçının çantasından bulunan en uygun fiyata satın alabileceğiniz en düşük diyafram aralığına sahip bir lenstir.

  Gündelik hayatları yaşamları fotoğraflamak, sokak fotoğrafçılığı yapacaksanız yine giriş seviye ekipmanlar başlangıçta işinizi fazlasıyla görecektik. Bir süre sonra ekipmanlarınızda ihtiyaç duyacağınız özellikler düşük diyafram aralıklı  24-70mm 24-105 mm gibi benzer açılara sahip lensler olacaktır. Gövde olarak İSO performansı konusunda başarılı gövdeler tercih edilmelidir. Peki bu özelliklere neden ihtiyaç duyacağız derseniz, gece sokak fotoğrafçılığında ışığa çok fazla ihtiyaç duyarız ve düşük diyaframlı lensler bizlere fotoğraflarımız için fazladan ışık sağlayacaktır. Yüksek İSO performansı olan makineler yine aynı şekilde ışığın az olduğu ortamlarda yüksek İSO oranlarında fotoğraf çekmemizi ve fotoğraflarımızda daha az miktarda gren (tozlanma) oluşmasını sağlar.

Peki hangi fotoğraf makinesini almalıyım? Hangi sınıfı tavsiye ederim? sorusuna gelecek olursak, öncelikle sizlerin kendinize bir soru sorması gerek.
Fotoğrafçılık benim için ne düzeyde olacak? kendinize vereceğiniz bu cevap sonucunda artık bir tavsiye ihtiyacınız yok hangi sınıfta makine almanız gerektiğini biliyorsunuz.


Bu yazıma artık burada Son veriyorum bir sonra ki yazımda  2. El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz olacak Umarım sizler için  faydalı bir içerik olmuştur.
24 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör