SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

Güncelleme tarihi: 8 Ağu 2021


Fotoğraf çekmek son zamanlarda sosyal medya popülerliğinde ilgi görmeye başladığını söyleyebiliriz sosyal medyanın bununla birlikte getirdiği sorular da mevcut;  hangi alan daha popüler peki? Binlerce soru sorula- bilir aslında.


 Biz bu yazımızda popülerliğin getirmiş olduğu fotoğraflardan ziyade yaşamın getirmiş olduğu izlerini her an
 kalbimizde hissettiğimiz hissederken de belgelediğimiz anlarımız anlarına ortak olduğumuz gölgelerin ışığın nabzını bire bir iliklerimizde hissettiğimiz alan sokaklardan bahsediyoruz... 
 
 


Sokaklar alan genişliğinden fotoğrafçı için paha biçilemez bir deneyim yaşatıyor bizlere elbette bu deneyim bizi bir coğrafya keşfine çıkartıyor diye biliriz bir nevi; bir ruh , kalp keşfi yeni figürlerle kutuplarla kıtaların keşfi bu. Mimari yapının ve canlı bileşenlerinin vermiş olduğu müthiş ahengin uyumunu o anların vermiş olduğu; haz, yaşam akıp giderken dünya durmuş gibi o anları karelemek peki bu anları karelemek daha doğru hissi vermek daha etkili fotoğraflar nasıl oluşur?


1.  İletişim; fotoğrafta samimiyet en önemeli unsur olmakla beraber sokakta fotoğraf çektiğiniz esnada dikkat çekmeniz kaçınılmazdır tepki almamak için güçlü samimi bir iletişime sahip olmanız gerekir.

2. Doğru zaman; doğru zaman oldukça geniş kapsama sahiptir. Evet anı yakalarken doğru zaman kavramına bakılmaz deklanşöre basma hızınıza bakar fakat bizler sadece anı yakalamıyoruz anı yakalarken doğru ışık stüdyo ışıkları olmadığından doğanın verdiği ışığın samimiyeti yumuşaklığını kullanmanın bilincini yaşayarak en etkili pozların kalpteki hissini yansıtıyoruz işte bu esnada gündoğumu ışıkları ve gün batımı ışıkları vazgeçilmezler arasındadır bizler için.( Ayrıca ışık konusu geniş bir konuya sahip olduğu için ileriki zamanlarda paylaşıyor olacağım. )

3. Makine boyutu: makine boyutunuz aslında gideceğiniz bölge için önemli toplumun konuya açıklığı ve kapalılığıyla ilgilidir bu yüzden makinenizin boyutu dikkat çektiğinde fotoğraf çekmeniz güçleşecektir makinenizin boyutuna aman dikkat…

4.Gözlem: çekim yapacağınız bölgeyi zihninizde tasarladınız çekim yapmadan önce gidip hiç fotoğraf çekmeden insanları doğasını gözlemlemeniz size artıları olacaktır.

Bu dört madde yeterli ekipmanla sokak fotoğrafçılığına gerisi ne istediğinizi bilmekte yani sizde . Sokak fotoğrafçılığı sadece sokakta olmaz dediğim gibi geniş bir alan kapsamaktadır. 
Sokak fotoğrafında çeşitliliklerde mevcut kısa bir değinmek gerekirse ;

a. Klasik Sokak Fotoğrafçılığı: standart sokak fotoğrafçılıktır. Herhangi belirgin bir özelliği yoktur aklınıza gelen ilk türdür 
b. Agresif Sokak fotoğrafçılığı: cüretkar bir seçimdir izinsiz aniden çekme tekniğidir cesaret isteyen bir türdür insanların ani hareketleri fotoğrafçılığa farklı bir bakış açısı kazandırdığından bu fotoğraflarla  ilgi çeke bilirsiniz c. Geometrik  Sokak Fotoğrafçılığı: bu tür daha çok mimari yapının verdiği minimallikle  fotoğrafta ilgi uyandırıyor keskin ışık ve gölgelerin vermiş olduğu müthiş ahenkle istediğiniz kareler matematiksel zekanızla görsel zekanızın müthiş uyumunu yansıtacaktır.


d.  Fine  Art Sokak fotoğrafçılığı: kompozisyon kurallarını birebir yansıta bileceğiniz türlerden biridir . Geometrik fotoğrafçılık türüne benzer . bir plan dahilinde gerçekleşir  günün en iyi ışık saatleri belirlenir kurguyu deklanşörün ucunda minimal bir şekilde perspektifinizin vizöre yansımasıyla harika karelerden oluşacaktır , açı sizin imzanız olacaktır. 

e. Raw Sokak Fotoğrafçılığı: kuralsız fotoğraflar kuralsızlığın kuralını yaşamak paha biçilemez bir deneyim olabilir evet bu teknik bu deneyimi yaşama özgürlüğünü veriyor...
f. Sokakta portre fotoğrafçılığı: sizi etkileyen tüm portrelerde kullandığınız türdür bu türde herhangi bir açıklamaya gerek duymuyoruz çünkü bu tür sizin etki alanıza dayalıdır...

g. Modern Sokak Fotoğrafçılığı: hızlı gelişen bir türdür atik olmak gerekir yetişmek gerekiyor zamanın hızına yetişebilecek oldukça etkili bir tür modernize olmuş bir kültürün en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır gözlem gücünüzün sınırlarını zorlamakta çekinmemelisiniz zor olduğu gibide etki alanı geniştir. Açıkçası sokak fotoğrafçılığı belirli kuralları olmadığından sizin gözlem yorumunuza dayalı açık  bir alana konuya sahiptir. tecrübelerinizle harmanlandıkça elde edeceğiniz fotoğraflar bilgi birikiminizle daha etkili olacaktır .
 

Bu yazımız çekeceğiniz fotoğraflara eşlik etmesi ve yarar sağlamasını ümit ediyoruz. Eksik kalınan yanlarımız mevcut fakat konu genişliğinden ileriki süreçlerde devamını getire biliriz dilerseniz ... 


74 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör